...
首页> 外文期刊>Nafta, Gaz >Analiza porównawcza metod badania zawartości siarki w rdzeniach wiertniczych, węglu i ropach naftowych
【24h】

Analiza porównawcza metod badania zawartości siarki w rdzeniach wiertniczych, węglu i ropach naftowych

机译:钻孔帘线,煤和石油厂中硫含量试验方法的比较分析

获取原文
获取原文并翻译 | 示例
   

获取外文期刊封面封底 >>

       

摘要

Celem pracy było dobranie i zwalidowanie optymalnej metody analizy zawartości siarki w rdzeniach wiertniczych, w tym pochodzących z pokładów węgla. Ponadto badania zostały przeprowadzone dla rop naftowych. W ramach pracy porównano wyniki badań zawartości siarki metodą analizy elementarnej w dwóch analizatorach: w analizatorze elementarnym EA 1108, który daje możliwość spalania próbek w temperaturze do 1080°C, co nie zawsze jest wystarczające w przypadku próbek geologicznych, oraz w analizatorze Leco CR12 rozbudowanym o moduł do oznaczania siarki, który daje możliwość wykonania analizy w 1350°C. W toku analizy elementarnej następuje przekształcenie siarki wolnej i związanej w dwutlenek siarki SO_2, którego zawartość jest mierzona za pomocą różnych detektorów: detektora cieplno-przewodnościowego (TCD) w analizatorze EA 1108 lub detektora podczerwieni w analizatorze Leco CR12. Przed badaniami porównawczymi zwalidowano metodę analizy siarki w analizatorze Leco CR12. Badania porównawcze wykonano dla próbek skalnych, dla węgli i dla rop naftowych oraz dla kerogenu. W ramach pracy przeprowadzono analizy elementarne zawartości siarki dla 23 próbek węgla, 22 próbek skał, 5 próbek kerogenu wydzielonego z tych skał oraz dla 9 rop naftowych. Badane próbki węgla i materiału skalnego pochodziły z rdzeni wiertniczych z otworów poszukiwawczych. Wykazano zgodność stosowanych metod dla kerogenu i dla węgli o zawartości siarki powyżej 0,75% w/w oraz dla rop powyżej 0,3% zawartości siarki. Dużo gorszą zgodność uzyskano dla materiału skalnego z rdzeni wiertniczych, charakteryzującego się dyspersją materii organicznej. Dla próbek o niskiej zawartości siarki bardziej wiarygodnych wyników dostarczają oznaczenia wykonane w analizatorze EA 1108. W przypadku ośrodków o dużej dyspersji substancji organicznej, takich jak warstwy istebniańskie, bardziej wiarygodne są wyniki oznaczeń w analizatorze Leco CR12, ze względu na wielkość próbki analitycznej.
机译:该研究的目的是选择和验证钻孔芯中硫含量的最佳方法,包括煤甲板。此外,已经为油罗特进行了研究。作为作品的一部分,比较了两种分析仪中的元素分析的硫含量测试的结果:在EA 1108元素分析仪中,其在高达1080°C的温度下燃烧样品的可能性,这并不总是如此足以用于地质样品,并在LECO CR12分析仪中,通过硫测定模块延伸,使您能够在1350℃下进行分析。在元素分析过程中,将游离硫和硫磺和硫磺转化成二氧化硫,其含量使用不同的检测器测量:EA 1108分析仪中的导热性检测器(TCD)或LECO CR12分析仪中的红外检测器。在比较测试之前,验证了LECO CR12分析仪中的硫分析方法。对岩石样品进行比较研究,用于煤和油和Kerogen。作为作品的一部分,对23个碳样品的硫含量的基本分析,22个岩石样品,5个样品与这些岩石分离和9石油。测试的碳样品和岩石材料来自勘探开口的钻孔核心。用硫含量为0.75%w / w以上的硫含量和硫含量超过0.3%硫含量的依从性。从钻孔芯的岩石材料获得了更差的顺应性,其特征在于有机物质的分散。对于具有更可靠结果的低硫含量的样品,它们提供了EA 1108分析仪中制造的标记。在高分散中心的有机物质的情况下,例如Istebnnian层,LECO CR12分析仪中标记的结果更多由于分析样本的大小可靠。

著录项

相似文献

  • 外文文献
  • 中文文献
  • 专利
获取原文

客服邮箱:kefu@zhangqiaokeyan.com

京公网安备:11010802029741号 ICP备案号:京ICP备15016152号-6 六维联合信息科技 (北京) 有限公司©版权所有
  • 客服微信

  • 服务号